Woocommerce Menu

Najlepsze fonty do CV

Typografia, czyli dobór fontów, jest często niedocenianym elementem projektowania graficznego. W szczególności przy tworzeniu dokumentów, gdzie nierzadko większość dostępnej powierzchni zajmują teksty, warto dobrze przemyśleć, jakie fonty chcemy wykorzystać. Nie tylko dlatego, że stanowią one o czytelności treści, ale niosą także informacje o charakterze dokumentu oraz jego autorze.

Psychologiczne aspekty typografii

Pierwsze, co jesteśmy w stanie postrzegać, to kształt i kolor. Warto poświęcić więc chwilę czasu na dobór odpowiednich kolorów i fontów, które pozwolą jak najlepiej zaprezentować naszą osobę rekruterowi.

Z fizycznymi cechami fontów, jak kształt liter, stopień pogrubienia czy barwa kojarzymy ich psychologiczne odpowiedniki. Jeżeli litery są wysokie i smukłe, będą przywodziły na myśl elegancję. Kroje pogrubione kojarzą się raczej ze zdecydowaniem. Jeśli zastosujemy pismo z dekoracyjnymi detalami, możemy być postrzegani jako osoba dbająca o szczegóły. Duże odstępy między literami świadczyć będą o naszej samodzielności i niezależności. Natomiast pochyłe litery zasugerują dynamikę i elastyczność. Fonty bezszeryfowe to prostota, zdecydowanie, nowoczesność, natomiast szeryfowe kojarzą się z tradycją i budzą wiarygodność. Takie przykłady mnożyć można w nieskończoność.

Ciśnie się więc na usta stwierdzenie, że fonty odzwierciedlają naszą osobowość. Projektując swoje pierwsze CV mamy jednak wpływ na to, co i w jaki sposób pokażemy potencjalnemu pracodawcy. Dzięki odpowiedniemu formatowaniu treści możemy zaprezentować się jako osoba profesjonalna i podkreślić cechy przydatne na danym stanowisku.

Jakie fonty stosować w CV?

Przede wszystkim czytelne, choć nie musi to oznaczać rezygnacji z ozdobnych fontów typu script, jak Allura czy Montez. Należy je jednak stosować z umiarem. CV przesycone tego rodzaju tekstem będzie sprawiało wrażenie niepoważnego i męczyło podczas czytania. Świetnie natomiast sprawdza się wyróżnienie nagłówków ozdobnym fontem. Dokument z pewnością nie straci na czytelności, a zyska świeżość i nowoczesny wygląd.

Nie należy zapominać, że CV jest naszą wizytówką, w której pokazujemy nasze umiejętności i osobowość, ale także stanowi rodzaj dokumentu i powinno posiadać formalny charakter.

Najczęściej w jednym CV wykorzystujemy maksymalnie 2-3 fonty. Zasada ich dobierania jest prosta i nieco przewrotna. Mianowicie najbardziej pasują do siebie te fonty, które się od siebie różnią. Poniżej kilka przykładów takich dobranych par, które możesz wykorzystać w swoich dokumentach aplikacyjnych:

Czy warto stosować standardowe fonty w swoim CV?

Times New Roman czy Arial są chyba najbardziej popularnymi fontami. Są więc standardem, który nie pozwoli nam się wyróżnić. Nie chcę tu powiedzieć, że z nimi nie uda się stworzyć dobrego CV. Ich wykorzystanie może jednak świadczyć o braku kreatywności i inwencji autora. Niemniej z psychologicznego punktu widzenia, znane fonty budzą zaufanie. Można się więc pokusić o wykorzystanie ich w sposób nowy i nieoczywisty, sprawiając, że będą interesującym elementem naszego życiorysu. Pierwsze CV będzie dobrą okazją do ich wykorzystania, ponieważ nie mając jeszcze wielkiego doświadczenia zawodowego, najwłaściwszym wyborem może okazać się proste, czytelne CV, bez udziwnień i nadmiaru grafiki, jak to zamieszczone poniżej, pochodzące z naszej bazy CV do pobrania : )

Gdzie znaleźć fonty do CV?

Poza wbudowanymi fontami, dostępnymi w systemie operacyjnym istnieje bardzo wiele źródeł, z których pobrać można bezpłatnie fonty do naszego życiorysu. Osobiście najczęściej korzystam z Google Fonts, gdzie za darmo dostępnych jest bardzo wiele krojów pisma niemal do każdego zastosowania. Kolejnym źródłem są portale, gdzie  graficy udostępniają swoje projekty, jak np. Behance. Są to naprawdę świetnie zaprojektowane glify, w związku z czym rzadko można spotkać darmowe. Czasem jednak warto : )

Problemem może być znalezienie fontu z polskimi znakami. Zawsze przed pobraniem należy tę kwestię zweryfikować, by uniknąć przykrych niespodzianek.